Moc wiedzy

Borówka Chandler

PO ZAKUPIE

UWAGA: Roślinę podlać. Posadzić w ogrodzie lub w większej donicy jak najszybciej po otrzymaniu.
Wykopać dołek średnicy ok 40 cm, wyjąć roślinę z zielonej doniczki, posadzić, uzupełnić ziemię, mocno udeptać pozostawiając misę na wodę i obficie podlać.

Jeśli roślina ma być uprawiana w doniczce, regularnie sprawdzaj, czy nie wymaga podlania.

PORADY OGRODNICZE

Cięcie
Jest to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych – rośliny niecięte wydają słabe przyrosty z niewielką liczbą pąków kwiatowych, owoce są coraz mniejsze i jest ich coraz mniej.
Cięcie wykonujemy wiosną, zanim roślina rozpocznie wegetację (zbyt późne przycięcie może spowodować zamieranie młodych przyrostów podczas majowej suszy).
W pierwszym i drugim roku po posadzeniu wykonujemy tzw. cięcie sanitarne, czyli wycinamy pędy chore lub złamane oraz pędy, na których jest nadmiar pąków kwiatowych. Obfite owocowanie młodych roślin może prowadzić do ich skarlenia i zaburzenia prawidłowego pokroju.
Cięcie krzewów owocujących – prześwietlanie, dążymy do uzyskania luźnej korony i jak największej ilości silnych jednorocznych przyrostów – tworzące się na nich pąki kwiatowe dają najobfitszy plon. Intensywne cięcie należy wykonać w piątym roku po posadzeniu i usunąć pędy chore, zasychające, stare, górne części pędów, a także pędy cienkie, zagęszczające środek krzewu.

Wymagania glebowe i klimatyczne
Borówka Chandler najlepiej rośnie na glebach lekkich, kwaśnych, ciepłych o wysokiej zawartości próchnicy (ok. 10%). Ważna jest stała i umiarkowana wilgotność gleby (najlepiej by poziom wód gruntowych był na poziomie 35-60 cm), nie lubi zalewania korzeni. Optymalne pH do uprawy to 3,8 – 4,8. Odczyn ok. 5,5 powoduje spadek plonów, natomiast powyżej 6 rośliny zaczynają wykazywać objawy chorobowe. Zbyt niskie pH również powoduje wystąpienie objawów chorobowych.
Borówka preferuje gleby ciepłe, które w okresie wegetacji mają temperaturę przynajmniej 18-21 stopni.
W uprawach amatorskich można zakwaszać glebę przez wymieszanie kwaśnego torfu o pH 3,5 z glebą w stosunku 1:1 do głębokości ok. 30-40 cm, a następnie wyściółkowanie ziemi wokół roślin trocinami lub korą drzew iglastych.

Borówka lubi miejsca zaciszne, słoneczne i ciepłe, w miejscach przewiewnych konieczne jest posadzenie lub postawienie osłon przeciw wiatrowych (krzewy sadzimy w odległości 8-12 m od pasa ochronnego).

Nawożenie
Najważniejszy moment, w którym borówka potrzebuje składników odżywczych to pora kwitnienia i dojrzewania owoców. Wtedy warto użyć nawozu organicznego (sapropel, stary obornik) lub nawozu wieloskładnikowego. Można także zastosować nawóz wolnodziałający na początku okresu wegetacji, w kwietniu, co zagwarantuje nam odpowiednie odżywianie roślin przez cały sezon.

 

Proponujemy cztery sposoby zapłaty do wyboru:
  1. 1. szybkim przelewem internetowym.
  2. 2. przelewem tradycyjnym.
  3. 3. przy osobistym odbiorze w szkółce Grąbczewskich lub od kuriera

Przeza internet można dokonać płatności:
  • kartą kredytową.
  • przelewem z konta bankowego.
  • przez przelewy24.pl i PayPal.
mocowoc™ dostarczamy w 24 godziny od zakupu, za pośrednictwem firmy kurierskiej UPS.
Koszt przesyłki to 30 zł brutto.
Przy zakupie minimum 8 roślin, przesyłka jest bezpłatna.
Wybierając przesyłkę kurierską z zapłatą przy odbiorze, koszt przesyłki także wynosi 30 zł.
Przesyłka jest ubezpieczona. Można także odbierać rośliny osobiście w szkółce Grąbczewskich.
mocowoc™ jest pakowany w specjalnie zaprojektowane i solidnie wykonane kartony chroniące rośliny podczas transportu. Mamy dwie wielkości kartonów: miniplantacja, czyli karton z 4 roślinami; mocplantacja, czyli karton z 8 roślinami. Możliwy jest zakup dowolnej ilości roślin, także innej niż 4 lub 8. Rośliny podlewamy na czas transportu, po czym odpowiednio zabezpieczamy i pakujemy w kartony.
w 24 godziny od zapłaty, mocowoc™ jest na miejcu mocowoc™ dostarczamy na terenie Polski w 24 godziny od zakupu, za pośrednictwem firmy kurierskiej UPS.
Katarzyna Bychowska
doradca dietetyczny, Instytut Łakoci
Ogród pełen suplementów
2011 All Rights Reserved. Design by