Skip navigation

kategoria:
moc smaku

Pigwowiec Cido – moc smaku

dodano: 05/05/2011

Owoce Pigwowca japońskiego przypominają swym wyglądem niepozorne żółte jabłuszka. Nie spożywa się ich na surowo, ponieważ są twarde, cierpkie i kwaskowate – jednak doskonale nadają się na przetwory. Konfitury, galaretki, nalewki, marmolady i dżemy z pigwowca mają niepowtarzalny cytrynowy aromat i cechuje je duża zawartość witaminy C. Z owoców pigwowca można również sporządzić syrop, który doskonale zastępuje w herbacie cytrynę.

PRZEPISY KULINARNE

Syrop z owoców Pigwowca

Owoce Pigwowca drobno pokroić, zasypać cukrem i odstawić aż puszczą sok. Następnie zapasteryzować lub przechowywać w lodówce. Stosować jako dodatek do herbaty.

Nalewka z Pigwowca

składniki:
1 kg owoców Pigwowca Cido; 40 dkg cukru; 0,5 l spirytus 95%; 0,5 l wódki 40%.

sposób przygotowania:
• Dojrzałe owoce Pigwowca należy umyć, pokroić w kostkę, odrzucić pestki i zalać spirytusem zmieszanym z wódką na okres miesiąca, (co kilka dni potrząsając naczyniem).
• Następnie zlać nalew, a pozostałe owoce zasypać cukrem.
• Gdy cukier się całkowicie rozpuści, zlać syrop i połączyć z wcześniej uzyskanym nalewem.
Nalewka klaruje się długo, w smaku jest kwaskowata i bardzo aromatyczna. Dojrzewa przez okres trzech miesięcy.
Z owoców pozostałych w słoju po zlaniu syropu, po powtórnym zalaniu świeżą porcją wódki można uzyskać drugą porcję również smacznej nalewki – czas maceracji owoców alkoholem powinien być jednak dłuższy (około 1,5 miesiąca).

Wino z Pigwowca (10 l, moc: 12%)

składniki:
2 kg owoców Pigwowca; 10 l wody; 2 kg cukru; drożdże do białych słabych win.

sposób przygotowania:
• Owoce po dokładnym umyciu sparzyć, starannie usunąć gniazda nasienne oraz białą, wewnętrzną część skórki (albedo).
• Wodę wymieszać z połową cukru i zalać nią owoce oraz dodać drożdże.
• Po upływie dwóch tygodniu dodać pozostałą część cukru.
• Po upływie kolejnych dwóch tygodni zlać wino znad owoców.
Wino z pigwowca ma bardzo ładny zapach, jednak aby było naprawdę smaczne bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie owoców, a w szczególności dokładne ich umycie oraz usunięcie gniazd nasiennych i albedo, ponieważ nawet niewielka ich ilość wprowadza posmak goryczki w produkcie finalnym. Wino z pigwowca polecane jest jako wino wytrawne.

PRZEPISY ZDROWOTNE

Napar z nasion

Z nasion można sporządzać napar poprzez zalanie ich wrzątkiem, przy czym zalane nasiona należy pozostawić na kilka godzin. Tak przygotowany napar można z powodzeniem stosować przy nieżycie przewodu pokarmowego i gardła, przy chrypce, a także do nasączania okładów przeznaczonych do stosowania na suche rany. Ponadto jest używany do pielęgnacji skóry podrażnionej i suchej.

CIEKAWOSTKI

Pigwowiec Cido nazywany jest cytryną północy, ponieważ tradycyjnie stanowi niezwykle bogate źródło witamicy C dla mieszkańców krajów północnych, takich jak np. Łotwa i Estonia.

2011 All Rights Reserved. Design by